Talerze z dekoracją Zwiebelmuster, około 1740-1770 , porcelana, malowana podszkliwnie kobaltem,naszkliwnie czerwienią, zielenią, fioletem, złocona, średn. 22,5 cm ÷ 22,2cm; wys. 2, 4cm;

Talerze z dekoracją Zwiebelmuster, około 1740-1770

porcelana, malowana podszkliwnie kobaltem,naszkliwnie czerwienią, zielenią, fioletem, złocona
średn. 22,5 cm ÷ 22,2cm; wys. 2, 4cm;
talerze 1.2.4.5 sygnowane od spodu kładzionym kobaltem znakiem skrzyżowanych mieczy z kropką pomiędzy rękojeściami i znakiem C obok; wytłok 44*
taki znak wytwórni według historyków używano w latach od roku 1756 do 1774, a okres jego stosowania nazywano „Punktzeit”;

talerz 3. – sygnowany znakiem skrzyżowanych mieczy i kobaltowym punktem przy krawędzi stopy; wytłok nieczytelny; można w przybliżeniu datować talerz na lata 1740 – 1750;

Dekoracja cebulowa, po niemiecku Zwiebelmuster, została opracowana w miśnieńskiej manufakturze już około roku 1730. Wykonywana była błękitem kobaltu. Wiązał się rozwój tej dekoracji z coraz to doskonalszymi technikami zdobienia naczyń. W archiwaliach manufaktury ten ornament był wymieniany pod terminem indianischen Dekoren., najprawdopodobniej jako typ ordinair gemahltes. Chińskie brzoskwinie będące motywem tego ornamentu zostały przez malarzy europejskich zinterpretowane jako cebule. To wpływało na coraz bardziej samodzielne funkcjonowanie tego motywu w oderwaniu od swojego dalekowschodniego pierwowzoru. W tym ornamencie pojawiają się również peonie, lotos, gałązki klematisu, chryzantemy.

Oferowane talerze wyróżniają się wzbogaconą kolorystycznie wersją Zwiebelmuster przy zachowaniu dominacji koloru błękitnego. Do dekoracji cebulowej wprowadzono tu wizerunki ptaków, a monochromatyczną kompozycję zastąpiono wielobarwną, z użyciem złoceń, które jeszcze uatrakcyjniają i tak pełną bogactwa i żywości kolorów całość.

* Te oznakowania mają charakter warsztatowych. Znak C przy marce wytwórni oznaczał artystę, który wykonał dekorację malarską. Wytłok (Preβnummer) 44 dotyczy osoby modelarza.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVIII Aukcja2002-10-26 00:00:0090
7500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
10000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)