Mieczysław (Moses) OLEY (Olej) ,Para starych ludzi, 1927 , olej, tektura, 70 x 42 cm

Para starych ludzi, 1927

(1898 Łódź - po II wojnie światowej, Nowy Jork)

olej, tektura
70 x 42 cm
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: M. Olej / 1927

Mieczysław Oley uczył się malarstwa u L. Corintha w Berlinie i w Académie de la Grande Chaumière w Paryżu. Wystawiał swoje prace w Paryżu oraz w Nowym Jorku, gdzie przebywał przez 5 lat. W 1918 roku eksponował swoje prace na wystawie w Łodzi, zaprezentował tutaj 24 pejzaże i portrety. W 1929 roku odbyła się w Łodzi jego wystawa zbiorowa. Wśród pięćdziesięciu sześciu prac były widoki Paryża, martwe natury, szkice. Kilka dzieł nawiązywało do malarstwa M. Utrilla. Jeszcze w 1930 roku wziął udział w krakowskiej wystawie dzieł łódzkiej grupy „Start”. W latach trzydziestych osiadł w Nowym Jorku. Dzisiaj jego prace należą do rzadkości na rynku, ale również niewiele muzealnych zbiorów może wykazać się posiadaniem obrazów autorstwa Oleya. Muzeum Sztuki w Ein Harold w Izraelu ma dwie jego akwarele.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVIII Aukcja2002-10-26 00:00:0081
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)