a. Pejzaż z cyprysami i drog±, około 1910 -1920; b. Pejzaż z cyprysami nad morzem, około 1910 - 1920
(1869 Wysocko - 1941 Lwów) |
a. olej, tektura; b.olej, tektura; |
a.17 x 21 cm; b. 17 x 21 cm |
a. sygnowany po prawej stronie na dole: Iw Trusz b. sygnowany po prawej stronie na dole: Iw Trusz |
Iwan Trusz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W czasie studiów odbywał podróże do Wiednia i Monachium, gdzie naukę pobierał w szkole A. Aľbego Po studiach również bardzo dużo podróżował, był we Włoszech, w Egipcie, w Palestynie, na Krymie. Na stałe zwi±zał się z lwowskim ¶rodowiskiem artystycznym. Przede wszystkim malował pejzaże z Ukrainy, także stworzył wiele krajobrazów w czasie swoich podróży zagranicznych. Poza tym podejmował się malowania portretów oraz scen rodzajowych z życia Hucułów. W poszukiwaniu motywów krajobrazowych udawał się na Huculszczyznę, na Krym lub w okolice Kijowa. Swoje prace często wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Krakowie, we Lwowie i w Kijowie. Uprawiał również ilustratorstwo oraz krytykę artystyczn±. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 71 | 7400.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 9200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |