Wczesne śniadanie, 1913
(1872 Kraków - 1934 Kraków) |
olej, tektura |
17,5 x 28 cm |
na odwrocie wypisane atramentem na papierze: Artur Markowicz / „Wczesne śniadanie” – 1913 r. / olejno na tekt. 17,5 x 28 cm /Wł. Dr. J Stahel / 36. |
Artur Markowicz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki, W. Łuszczkiewicza, F. Cynka, L. Lőfflera w latach 1886 – 1895. Naukę kontynuował w monachijskiej akademii u T. von Stucka i w Paryżu u J. L. Gérôme`a w latach 1896 – 1904. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe z życia gmin żydowskich. Przedstawiał święta żydowskie, sceny dysput. Malował pejzaże, szczególnie interesujące powstawały podczas podróży artysty. Był we Włoszech, Holandii, Belgii, Palestynie. Rzadziej sięgał po farby olejne preferując pastel. Stosował harmonijne zestawy kolorystyczne, wiele jest w jego dziełach subtelnych szarości, delikatnych brązów i mocnych błękitów. Artysta wystawiał w Paryżu, po powrocie do kraju brał udział w licznych wystawach w całym kraju. Jego dzieła znajdują się obecnie między innymi w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego, w Muzeach Narodowych w Warszawie, w Krakowie, w Gdańsku. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 66 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |