Tadeusz AJDUKIEWICZ,Popas , olej, płótno, 42 x 59 cm

Popas

(1852/lub 1853/ Wieliczka - 1916 Kraków)

olej, płótno
42 x 59 cm

Tadeusz Ajdukiewicz rozpoczął naukę malarstwa od krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w klasie W. Łuszczkiewicza. Jako stypendysta kontynuował naukę w Wiedniu i Monachium. Do kraju wrócił w 1875 roku. Zajmował się wówczas portretowaniem sławnych osób, podróżami zagranicznymi, hodowlą koni. W 1884 roku otrzymał pracownię artystyczną po H. Makacie w Wiedniu. Artysta zaczął działać w Londynie, Petersburgu, Bukareszcie, Sofii. Otrzymywał prestiżowe zamówienia na dworach królewskich. Malował portrety, parady, potyczki. Doskonałe opanowanie warsztatu malarskiego dawało znakomite efekty w tych okazałych dziełach. Cieszyły się one szerokim uznaniem wśród publiczności, zwłaszcza tej utytułowanej. Ajdukiewicz wystawiał swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, u Krywulta i Ungera. Zmarł jako legionista w wojskowym szpitalu.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVIII Aukcja2002-10-26 00:00:0058
12000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
15500.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)