Popas
(1852/lub 1853/ Wieliczka - 1916 Kraków) |
olej, płótno |
42 x 59 cm |
Tadeusz Ajdukiewicz rozpoczął naukę malarstwa od krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w klasie W. Łuszczkiewicza. Jako stypendysta kontynuował naukę w Wiedniu i Monachium. Do kraju wrócił w 1875 roku. Zajmował się wówczas portretowaniem sławnych osób, podróżami zagranicznymi, hodowlą koni. W 1884 roku otrzymał pracownię artystyczną po H. Makacie w Wiedniu. Artysta zaczął działać w Londynie, Petersburgu, Bukareszcie, Sofii. Otrzymywał prestiżowe zamówienia na dworach królewskich. Malował portrety, parady, potyczki. Doskonałe opanowanie warsztatu malarskiego dawało znakomite efekty w tych okazałych dziełach. Cieszyły się one szerokim uznaniem wśród publiczności, zwłaszcza tej utytułowanej. Ajdukiewicz wystawiał swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, u Krywulta i Ungera. Zmarł jako legionista w wojskowym szpitalu. |
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 58 | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 15500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |