Ludwik GĘDŁEK ,Zasadzka, 1881 , olej, deska, 26 x 42 cm

Zasadzka, 1881

(1847 Kraków - 1904 Wiedeń)

olej, deska
26 x 42 cm
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: L. Gędłek Wien 1881

Ludwik Gędłek rozpoczął naukę malarstwa od krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza. Studia kontynuował w akademii wiedeńskiej pod kierunkiem E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Zadebiutował na wystawie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w roku 1863. Później jeszcze wielokrotnie brał udział w pokazach tego Towarzystwa, również jego prace były prezentowane na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, w salonie Krywulta w Warszawie, a także w Dreźnie. Malarz na stałe mieszkał w Wiedniu. Malował pejzaże, często z ziemi krakowskiej, ale największą popularność przyniosły mu kompozycje, w których pojawiały się konie. Były to sceny batalistyczne oraz rodzajowe. Malował precyzyjnie, sięgał po tematy związane z kulturą sarmacką, z obyczajowością mieszkańców szlacheckich dworków. Takie tematy zjednywały mu publiczność wiedeńską. Jego obrazy poza prywatnymi zbiorami w Polsce i za granicą przechowywane są między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVIII Aukcja2002-10-26 00:00:0052
40000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
40000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)