Widok na wiejskie zabudowania, 1927
(1864 Lwów - 1941 Lwów) |
olej, tektura |
34,5 x 47,5 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Mieczysław Reyzner / 1927 |
Mieczysław Reyzner studiował malarstwo w akademiach wiedeńskiej i monachijskiej w latach 1880 –1886. Od 1888 roku działał w Paryżu, gdzie otworzył elegancką pracownię niedaleko Ogrodu Luksemburskiego. Zyskał wówczas popularność jako utalentowany pejzażysta i portrecista. W 1892 roku stworzył cykl przedstawień ludzi starych. W tym czasie wydawnictwa spopularyzowały jego trzy symboliczne kompozycje Poranek, Południe, Noc, zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie powszechnej w 1889 roku. W 1897 roku przeniósł się na stałe do Lwowa. Potem wyjeżdżał jeszcze do Holandii i Danii. Malował sceny rodzajowe, kompozycje religijne i pejzaże, ale największe uznanie znajdowały u publiczności jego portrety. Lubował się w oddawaniu delikatnej karnacji. Obok prac olejnych pozostawił liczne pastele. Wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie. W 1894 roku przyznano mu medal na wystawie krajowej we Lwowie. Jego dzieła znajdują się między innymi w muzeach Lwowa oraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 50 | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |