Krzyżowcy – studium, około 1870
(1827 Rzeszów - 1898 Kraków) |
olej, tektura |
30 x 42 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: Löffler / (...) (sygnatura słabo czytelna)
na odwrocie atramentem wypisane: Poświadczam iż „Krzyżowce” są / pędzla Leopolda Löfflera ś.p. / mojego Wuja (nabyte przez WP /J. Kajetanowicza) / 24/6 – 38 Marya z Weiglów / Włodkowa / Smoleńsk 22.(...). oraz innym charakterem pisma: Stwiaerdzam autentyczność pracy L. Löfflera / Stanisław (...) / (...) 2.VII. 1935. |
Prezentowana praca powstała jako studium przygotowawcze do kompozycji malarskiej poświęconej historii wypraw krzyżowych. Wiadomo, że malarz w początkowym okresie swojej działalności stworzył kilka płócien poświęconych Palestynie i Grecji (wymienione w biogramie artysty w 1993 roku* na podstawie między innymi ówczesnych katalogów wystawowych). Z tego okresu pochodzący rysunek ołówkiem Pochód krzyżowców znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Ossolińskich. *J. Polanowska, w: Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających, t.V, Warszawa 1993, ss.128-132. |
Leopold Löffler w 1845 roku rozpoczął studia malarskie w Wiedniu równocześnie ze studiami filozoficznymi na uniwersytecie lwowskim. Uczył się u F. G. Waldműllera. Naukę malarstwa kontynuował od roku 1856 w Monachium, a potem w Paryżu. Po skończeniu studiów osiadł w Wiedniu. Tu znalazł szybko uznanie malując sceny rodzajowe i historyczne. Wyróżniał się świetnym warsztatem malarskim, drobiazgowością w wykończeniu swoich pełnych wdzięku scenek. W Polsce cieszyły się powodzeniem jego obrazy poruszające tematy historii Polski. W 1877 roku zamieszkał w Krakowie. Wykładał jako profesor w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wystawiał dużo, za granicą i w Polsce, w Krakowie, we Lwowie i w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 38 | 16000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |