Skalisty brzeg morza, 1849
(1785 Warszawa - 1850 Warszawa) |
olej, płótno |
69 x 91, 5 cm |
sygnowany po lewej stronie: HZ (monogram wiązany) pix 1849. / Varsa / via na odwrocie na blejtramie pieczęć okrągła: DOMINIUM MŁOCHÓW* oraz farbą naniesiony numer inwentarza muzealnego: D.M.N.K.-Cz.96, D.53; druk na płótnie: WIEN / W. COLLER & C. / Vormals J. Hall / MariahilfHunptstra(...) / No 9 / Medaille 1824 / Medaille 1830; * Młochów – zespół pałacowy zaprojektowany przezJ. Kubickiego w pierwszej ćwierci XIX wieku.Był własnością Piotra Wichlińskiego(?) i jego żony Klementyny z Kozietulskich, potem Radziwiłłów, a w końcurodziny Kurnatowskich. |
Praca ta jest pierwszym znanym przykładem jego twórczości olejnej. |
Henryk Kazimierz hrabia Zabiełło był malarzem amatorem. Był synem ostatniego hetmana wielkiego litewskiego, targowiczanina. Od 1809 roku pozostawał w służbie wojskowej aż do roku 1813, kiedy, po zakończeniu kampanii napoleońskiej, jako podpułkownik podał się do dymisji. W 1815 roku został mianowany szambelanem, a w 1819 roku koniuszym dworu polskiego. W latach dwudziestych osiadł na stałe w Warszawie poświęcając się swojej życiowej pasji – malarstwu. Wystawiał swoje prace na wystawach w latach 1819, 1821, 1823, 1825. Oprócz malarstwa uprawiał również grafikę. W jego twórczości dominowała tematyka wojskowa; często tworzył sceny z udziałem koni. Malował także obrazy religijne i weduty. Jego twórczość znana jest głównie z książki E. Rastawieckiego* oraz z ówczesnej prasy. Jego postać typowano na pierwowzór postaci Pana Hrabiego z Pana Tadeusza A. Mickiewicza.** Z zachowanych dzieł artysty w zbiorach państwowych znajdują się między innymi dwa rysunki, Zamek w Ojcowie, z kolekcji Kraszewskiego oraz Biwak Grenadierów (oba w Muzeum Narodowym w Warszawie). Nie są dzisiaj znane prace olejne Zabiełły, choć wiadomo, że takie tworzył. * E. Rastawiecki, Słownik malarzów polskichtudzież obcych w Polsce osiadłych lub czasowo w niej przebywających, t.III, Warszawa 1857, ss.71-74. **informacja z artykułu T. Chrzanowskigo, Z Warszawy i znad Niewiaży, w: DeGustibus. Studia ofiarowane przez przyjaciół Tadeuszowi StefanowiJaroszewskiemu z okazji 65 rocznicy urodzin, Warszawa 1996, s.74 inastępne. . . |
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 16 | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 12000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |