Powołanie Przemysła na króla Czech, 1777
(1745 Misy-Faut-Yonne - 1830 Paryż) |
akwaforta, rylec, sucha igła; papier cienki, jedwabisty chiński (?) |
płyta 420 x 297 |
sygnowana z lewej strony u dołu: Norblin fecit 1777 a Wolssin en Lithuanie na odwrocie wypisane numery inwentarzowe muzealne: DMNKCz 945 |
stan IV/V Rycina pochodzi ze zbiorów rodziny książąt Czartoryskich. Kompozycja stanowi pendent do wcześniejszej o rok akwaforty Wybór Piasta na króla |
Jan Piotr Norblin de la Gourdaine, artysta pochodzenia francuskiego, był czynny w Polsce w latach 1774 – 1804. Pracował głównie na zamówienia księcia Adama Czartoryskiego. Malował sceny batalistyczne, rodzajowe, pejzaże, portrety. Zajmował się również malarstwem historycznym. Uprawiał także grafikę. Przed wyjazdem z Polski skompletował wszystkie swoje płyty wraz z odbitkami akwafortowymi. Używał ich sam będąc w Paryżu, po jego śmierci synowie artysty zajmowali się wydawaniem grafik według tych płyt. 73 płyty za pośrednictwem Dominika Witke-Jeżewskiego znalazły się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Cena uzyskana Hammer price |
XVIII Aukcja | 2002-10-26 00:00:00 | 1 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |