Jan Piotr NORBLIN de la GOURDAINE ,Powołanie Przemysła na króla Czech, 1777 , akwaforta, rylec, sucha igła; papier cienki, jedwabisty chiński (?), płyta 420 x 297

Powołanie Przemysła na króla Czech, 1777

(1745 Misy-Faut-Yonne - 1830 Paryż)

akwaforta, rylec, sucha igła; papier cienki, jedwabisty chiński (?)
płyta 420 x 297
sygnowana z lewej strony u dołu: Norblin fecit 1777 a Wolssin en Lithuanie
na odwrocie wypisane numery inwentarzowe muzealne: DMNKCz 945
stan IV/V
Rycina pochodzi ze zbiorów rodziny książąt Czartoryskich.
Kompozycja stanowi pendent do wcześniejszej o rok akwaforty Wybór Piasta na króla

Jan Piotr Norblin de la Gourdaine, artysta pochodzenia francuskiego, był czynny w Polsce w latach 1774 – 1804. Pracował głównie na zamówienia księcia Adama Czartoryskiego. Malował sceny batalistyczne, rodzajowe, pejzaże, portrety. Zajmował się również malarstwem historycznym. Uprawiał także grafikę. Przed wyjazdem z Polski skompletował wszystkie swoje płyty wraz z odbitkami akwafortowymi. Używał ich sam będąc w Paryżu, po jego śmierci synowie artysty zajmowali się wydawaniem grafik według tych płyt. 73 płyty za pośrednictwem Dominika Witke-Jeżewskiego znalazły się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XVIII Aukcja2002-10-26 00:00:001
3000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
5000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)