Karol KLOPFER ,Jesienny pejzaż , olej, tektura, 34 x 47 cm

Jesienny pejzaż

(1859 - 1937

olej, tektura
34 x 47 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Kopfler

Karol Klopfer w latach 1876-1881 studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Równocześnie pracował pod kierunkiem Adama Malinowskiego w dekoratorni Warszawskich Teatrów Rządowych. Naukę kontynuował w Wiedniu, gdzie kształcił się u Hermana Burgherta, dekoratora teatru dworskiego. Po powrocie do kraju osiedlił się w  Warszawie, gdzie w roku 1890 objął kierownictwo pracowni dekoratorskiej Teatrów Rządowych, prowadzonej wraz z J. Guranowskim. W późniejszym okresie był nauczycielem rysunku w szkołach warszawskich. Był autorem dekoracji, m.in. do Rycerskości wieśniaczej, Willidy, Hrabiny, Tanhäusera. Zajmował się także malarstwem sztalugowym. Malował głównie  pejzaże, które w latach 1880-1901 pokazywał przede wszystkim na warszawskich wystawach w TZSP, Salonie Krywulta i Salonie Artystycznym. Brał też udział w wystawach w Monachium i Paryżu.