Akt, 1950
(1895 Warszawa - 1956 Warszawa) |
olej, płyta |
39,5 x 30 cm |
sygnowany po prawej stronie u góry: St. Dybowski / 1950 |
Stanisław Dybowski początkowo kształcił się w Szkole Rysunkowej w Warszawie. W latach 1917-1919 studia kontynuował w Moskwie u Kuturlina oraz w latach 1923-1926 w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem K. Tichego i W. Skoczylasa. W 1926 roku wjechał do Paryża. W 1932 roku Dybowski otrzymał stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które umożliwiło mu wyjazd do Włoch i dalszą naukę. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Za swoje prace otrzymał wiele nagród. Swoje prace wystawiał głównie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Paryżu i Łodzi. Malował głównie krajobrazy, portrety, kompozycje figuralne i martwe natury. Dzisiaj prace artysty można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie oraz w Centralnej Składnicy Muzeum MkiS w Kozłówce. |