Pejzaż górski 1
(1898 Łódź - 1962 Izrael) |
akwarela, papier |
20 x 30 cm w świetle passe-partout |
sygnowana po prawej stronie u dołu: Landau |
Zygmunt Landau rozpoczął naukę malarstwa w Łodzi. Od1919 roku kontynuował swoją edukację w Paryżu, gdzie związał się z kręgiem malarzy ƒcole de Paris. Tu zaprzyjaźnił się między innymi z A. Modiglianim i M. Kislingiem. W 1921 roku zadebiutował na wystawach w Polsce. Prezentował również swoje malarstwo w Paryżu w Salonie Niezależnych. Uczestniczył w polskich wystawach w Paryżu w latach 1921 i 1922. W czasie II wojny światowej mieszkał w Saint-Tropez. Tworzył pod wpływem Cezanne`a oraz swoich przyjaciół, Kislinga i Modiglianiego. Malował martwe natury, kwiaty, sceny figuralne oraz portrety, również autoportrety. W pejzażach łączył elementy postimpresjonizmu z elementami charakterystycznymi dla ekspresjonizmu. W jego portretach, zwłaszcza kobiecych, pojawiał się wpływ sztuki Modiglianiego. Postaci były ujęte w wydłużone, syntetyczne linie, miały pewien rys monumentalności, odtworzone były w ciepłych tonacjach kolorystycznych.