Zagroda, 1937
1910 Bielsko - 1943 Kraków) |
olej, płyta |
50 x 60 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: B. OCZKO na odwrocie: Berthold Oczko / „Zagroda” – 1937 |
Bertold Oczko studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1929 – 1934 u W. Jarockiego i I. Pieńkowskiego. W czasie studiów otrzymał kilka nagród i wyróżnień, między innymi za akty i pejzaże. Z powodu choroby wyjechał do Szwecji. Stamtąd nadesłał swoje prace w roku 1935 na wystawę Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, która odbywała się w Warszawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Ponownie wystawiał z artystami ze „Sztuki” w Krakowie w 1936 roku. Były to portrety, pejzaże ze Szwecji. Prezentował swoje prace również w rodzinnym Bielsku. Oprócz malarstwa uprawiał również grafikę; znane są jego miedzioryty i drzeworyty. W 1963 roku odbyła się wystawa prac Oczki w Bielsku-Białej. Największy zbiór prac tego przedwcześnie zmarłego artysty przechowywany jest w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 129 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |