Portret kobiety z mufką
(1860 Kraków - 1934 Poznań) |
olej, tektura |
69 x 50 cm |
sygnowany po prawej stronie u góry: Męcina Krzesz |
Józef Męcina Krzesz studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki w latach 1877 – 1884. Za swój obraz Bitwa pod Orszą otrzymał stypendium na studia w Paryżu. Tam był uczniem J. P. Laurensa. Brał udział w kolejnych oficjalnych Salonach w latach 1888 – 1892. W 1889 roku otrzymał nagrodę za jeden z portretów. Mieszkając w Paryżu zajmował się również wykonywaniem ilustracji do „Ilustration” i „Figaro Illustré”. We wcześniejszym okresie głównie malował sceny historyczne pod wyraźnym wpływem Matejki. Później zaczął tworzyć sceny rodzajowe, religijne, a także portrety. Swoje prace wystawiał poza Paryżem, w Petersburgu, Kijowie, Budapeszcie i w Berlinie.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 125 | 20000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |