Prząśniczka
(1873 Barszczowice - 1943 Nowy Targ) |
olej, płyta |
80 x 60 cm |
sygnowany po prawej stronie u góry: Bukowski |
Jan Bukowski studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1893 – 1900 u W. Łuszczkiewicza, T. Axentowicza, L. Wyczółkowskiego, J. Malczewskiego i J. Unierzyskiego. Naukę kontynuował na stypendium w Monachium w szkole graficznej Neumanna i Wolffa. Swoje prace wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie od 1899 roku. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” i współorganizatorem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Malował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał malarstwo ścienne. Wykonywał na zamówienia polichromie kościelne. Zajmował się również grafiką książkową - projektowaniem okładek, inicjałów. W latach 1904 – 1915 był kierownikiem artystycznym drukarni uniwersyteckiej, a w latach 1907 – 1908 kierownikiem fabryki witraży S. Żeleńskiego w Krakowie.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 123 | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 6000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |