Konstantynów w Podlaskiem*
(działał około 1840 - 1841) |
litografia naklejona na zielony papier |
9 x 13,8 cm |
na zielonym papierze tuszem wypisane: Rysował. Hr: Ledochowski., niżej pośrodku: Konstantynów / w Podlaskiem |
* Konstantynów na Podlasiu - dawniej miasteczko i folwark w powiecie janowskim. Dawna nazwa Kozierady została zmieniona około 1744 na cześć Konstancji Sedlnickiej, żony właściciela hrabiego Karola Józefa Sedlnickiego, na Konstantynów. Po Sedlnickich właścicielem byli Borzęccy, Czartoryscy, a od roku 1792 hrabia Tomasz Aleksandrowicz i jego syn Stanisław. |
Antoni Ledóchowski był błędnie identyfikowany z Antonim Ledóchowskim, posłem i publicystą, zmarłym w 1835 roku. Nieznane są szczegółowe fakty jego życia i działalności. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się dwa rysunki przez niego sygnowane. Oprócz prezentowanej litografii znajduje się w zbiorach muzealnych jeszcze inna litografia sygnowana przez Ledóchowskiego, a przedstawiająca Trzy dukaty z czasów Zygmunta III Wazy, datowana na rok 1841.
Cena uzyskana Hammer price |
XVI Aukcja | 2001-03-26 00:00:00 | 1 | 1250.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 120 | 2000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |