rejestracjalogowanie
katalog aukcji
Étienne Maurice Falconet ,Grupa figuralna Marchands de plaisirs au tourniquet* , porcelana szkliwiona, barwnie malowana naszkliwnie, wysokość: 16 cm, szerokość podstawy 16,5 cm;

Grupa figuralna Marchands de plaisirs au tourniquet*

(1716 - 1791)

porcelana szkliwiona, barwnie malowana naszkliwnie 
wysokość: 16 cm, szerokość podstawy 16,5 cm; 
sygnatura położona od spodu kobaltem – marka wytwórni Wiednia (tarcza herbowa z przepaską – środkowy element herbu Austrii);  w masie odciśnięte dwie cyfry: 86 (wycisk datujący na 1786 rok?); farbą naniesiony numer inwentarza muzealnego: D.M.N.K.Cz-499; nalepka papierowa: XOX / (...) 1010
 
Grupa figuralna wykonana została w manufakturze porcelany w Wiedniu w latach osiemdziesiątych XVIII wieku według modelu zaprojektowanego przez Étienne`a Maurice`a Falconeta w 1757 roku dla Królewskiej Manufaktury Porcelany w Sévres.
Przedstawione dzieło jest wybitnym i dzisiaj w zasobach antykwariatów wyjątkowo rzadkim przykładem osiemnastowiecznej plastyki z przodującej wytwórni porcelany, wykonanej według myśli najwybitniejszego artysty epoki króla Ludwika XV.

Obiekt pochodzi ze zbiorów książąt Czartoryskich. Był przechowywany w zbiorach Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

 

Grupa figuralna przedstawia scenkę, w której biorą udział wędrowni handlarze zabawek(?) zajęci grą tourniquet. Gra ta, forma zabawy loteryjnej, popularna od XVII wieku, polegała na pokręcaniu na poziomym kole-bębenku wskazówki, która po zatrzymaniu wskazywała na różne, zaznaczone na bębenku, pola. Początkowo pojawiała się ta zabawa na festynach, później, w XVIII wieku „przeszła na salony”.  (informacje dotyczące tourniquet  uzyskane od Pani Natalii Ładyki z Zamku Królewskiego w Warszawie)

 
Manufaktura w Wiedniu, druga po Miśni wytwórnia porcelany właściwej w Europie, działająca od 1719 roku, naśladowała czasami dzieła powstałe w innych modelarniach. Na lata 1770 – 1780 przypadało zjawisko szczególnego wpływu tendencji artystycznych z Sévres na manufakturę wiedeńską.

 
Étienne Maurice Falconet  był sławnym rzeźbiarzem francuskim, autorem licznych posągów alegorycznych i mitologicznych. W latach 1757 – 1766 pracował dla wytwórni w Sévres tworząc modele figurek i grup figuralnych w stylu rokoka. W następnych latach, aż do 1778 roku, przebywał w Rosji, gdzie podjął realizację monumentalnego pomnika Piotra Wielkiego w Petersburgu.
Jego kilkuletni związek artystyczny z manufakturą porcelany w Sévres przyniósł z jednej strony owoce w postaci szeregu świetnych dzieł rzeźbiarskich według pomysłu artysty, z drugiej strony spopularyzowały się jego kompozycje w całej Europie. 
 

Praca wystawiana i sprzedawana w domu aukcyjnym Altius
Aukcja
auction
Data
date of auction
Nr kat.
Lot number
Cena wywoławcza
Starting bid
Cena uzyskana
Hammer price
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:00109
15000.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
15000.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl