rejestracjalogowanie
katalog aukcji
Para wazek dekoracyjnych z motywem centaurów, Francja początek XIX wieku , brąz patynowany, czerwony marmur, wysokość 25,5 cm, średnica 12,5 cm

Para wazek dekoracyjnych z motywem centaurów, Francja początek XIX wieku

brąz patynowany, czerwony marmur 
wysokość 25,5 cm, średnica 12,5 cm 
od spodu naniesione numery według inwentarza muzealnego – nieczytelne: (...) 503 (...)  
Obiekty pochodzą z kolekcji rodziny Czartoryskich.
Obie wazki mają metalowe wkładk
Na obu wazkach przedstawione są centaury i centaurydy* , w towarzystwie skrzydlatych amorków, wśród gałęzi. Ukazane zostały przy różnorodnych czynnościach. Miejscami relief staje się na tyle wypukły, że tworzy formy pełnoplastyczne.

 * Tematcentaurów i ich walki z Lapitami zaczerpnięto z legendy tessalskiej. CentaurChiron, doświadczony w sztuce medycznej i grze na lirze, stał się u Homeraopiekunem i nauczycielem Achillesa. W legendzie o Heraklesie występuje innycentaur – Nessos. Postacie centaurów pojawiły się w rzeźbie, w dekoracjiświątyni Zeusa w Olimpii i Partenonu, a także na rzymskich sarkofagach. Tentemat powracał później przede wszystkim w sztuce renesansu i baroku oraz romantyzmu  Podejmowali go między innymi Leonardo daVinci, S. Botticelli, G. Reni, G. Tiepolo, E. Delacroix.

 

Minerwa (łac. Minerva) – w mitologii rzymskiej pierwotnie bogini sztuki i rzemiosła, ale także bogini mądrości, nauki i literatury. Jest to prawdopodobnie bóstwo pochodzenia etruskiego (znana jest etruska bogini Menrva). Razem z Jowiszem i Junoną tworzyła Trójcę Kapitolińską. Utożsamiano ją z grecką Ateną, którą również często przedstawiano w zbroi i hełmie. Jej atrybutem była sowa, będąca alegorią jej mądrości.

 

Praca wystawiana i sprzedawana w domu aukcyjnym Altius
Aukcja
auction
Data
date of auction
Nr kat.
Lot number
Cena wywoławcza
Starting bid
Cena uzyskana
Hammer price
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:00106
6600.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
6600.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl