Macierzyństwo* , 1928
(1886 Kościanki koło Wrześni - 1941 Warszawa) |
olej, tektura |
56 x 36 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: JH (wiązane) ulewicz 1928 na odwrocie słabo czytelna dedykacja autorska: J Hulewicz 1929 / dla Stasia i Małgosi Kubickich ** * Postać kobiety według Pana Profesora J. Malinowskiego jest przypuszczalnie Małgorzatą Kubicką ukazaną wraz ze swoim synem. Była żoną Stanisława Kubickiego(informacje o nim w przypisie poniżej). W połowie lat dwudziestych urodził się jej syn, Stanisław Karol. ** Stanisław Kubicki (1889 – 1942), malarz, rysownik, grafik, literat; zaprzyjaźniony z Hulewiczem. Członek założyciel grupy „Bunt”. Od 1918 roku mieszkał w Berlinie.W 1933 roku przeniósł się do Poznania. Jego żoną była Małgorzata Kubicka, nauczycielka rysunku. „Kubicki, który podczas wojny działał w głębokiej konspiracji i mając niemiecki paszport pełnił funkcję kuriera do ambasad państw neutralnych w Berlinie, udział w pogrzebie Hulewicza w Warszawie przepłacił życiem. Aresztowany przez Gestapo, został(...) ścięty w berlińskim więzieniu w Moabicie.” (cytat z ekspertyzy) Obu małżonkom Kubickim poświęcone było wystąpienie Lidii Głuchowskiej z Berlina pt. ”Margarete und Stanislaw Kubicki – ein deutsch-polnisches Kűnstlerpaar –zwischen Posen und Berlin” na 10. Konferencji Roboczej Polskich i NiemieckichHistoryków Sztuki, Warszawa 25-28.09.2003; postać Kubickiego i jego twórczość przypomniana na wystawie Roger Loewig (1930-1997), Stanisław Kubicki (1889 – 1942) –Wyspy człowieczeństwa, Krzyżowa 10.10.-11.11.2003; |
„Spośród wspomnianych obrazów bardzo bliskie analogie łączą przedmiot ekspertyzy z powstałą w tym samym roku Ledą z łabędziem (repr. W książce J. Pollakówny i W. Rudzińskiej Malarstwo polskie między wojnami 1919 – 1939, Warszawa 1982, il. 13. Podobna jest pozycja i sposób budowy aktu, ułożenie głowy z profilu, tworzącej formę trójkąta lewej ręki, gestu prawej dłoni czy układu prawej nogi, a także abstrakcyjne, trójkątne formy w tle i typ kolorytu o przewadze zieleni i brązu.” (cytaty z ekspertyzy) |
Jerzy Hulewicz studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Unierzyskiego. Później naukę kontynuował w Paryżu i Monachium. Wystawiał swoje prace na paryskich Salonach. W 1917 roku założył wraz z S. Kubickim Zrzeszenie Artystów „Bunt”. Współpracował również z grupą „Formiści”. Od 1937 roku mieszkał w Warszawie. Poza malarstwem zajmował się również grafiką, ilustracją książkową, dramatopisarstwem, krytyką artystyczną. Twórczość Hulewicza należy do wybitnych zjawisk polskiego ekspresjonizmu. Był także (obok Stanisława Kubickiego) pierwszym w Polsce artystą uprawiającym sztukę abstrakcyjną (od 1918). Duża część spuścizny artystycznej malarza zaginęła w czasie II wojny światowej. Z lat dwudziestych zachowało się zaledwie kilka obrazów, w tym Portret Emila Zegadłowicza, Don Kichot i Sancho Pansa oraz Leda z łabędziem.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 105 | 45000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 51000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |