(1891 Stefanówka na Podolu - 1959 Kraków) |
ołówek, tusz, papier |
28,5 x 22 cm w świetle passe-partout |
nie sygnowany na odwrocie napis długopisem: Jerzy Fedkowicz | Stwierdzam autent. | Helena Szlapak | zw. Reprodukcja znajduje się | w książce p.t. Jerzy Fedkowicz | wydanej przez Wydawnictwo Literack | rok 1981 /str. 87. /; obok pieczątka: HELENA SZLAPAK | spec. Ginekolog | ul. Grabarska 12 | 047/57 |
Obiekt publikowany w: Jerzy Fedkowicz, wstęp i wybór ilustracji: J. Madeyski, Kraków 1981, s. 87;
Jerzy Fedkowicz studiował malarstwo początkowo w Moskwie i Petersburgu, a następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa. W latach 1921 - 1923 przebywał w Paryżu. Zaprzyjaźnił się T. Makowskim, J. Zawadowskim i J. Rubczakiem. W swojej twórczości w bardzo indywidualny sposób łączył doświadczenia formizmu z postimpresjonizmem. Po powrocie osiadł w Krakowie. Odbywał podróże do Włoch, Jugosławii, Wielkiej Brytanii. Był członkiem grupy "Jednoróg" i "Zwornik". W latach 1923 - 1935 był profesorem Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej oraz profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie od 1945 roku. Po 1931 roku zbliżył się do kapistów. Nawiązywał w swojej twórczości do postimpresjonizmu zachowując jednak zawsze dyscyplinę syntetycznego myślenia. Najchętniej malował martwe natury, akty oraz pejzaże. Wystawiał od 1918 roku, początkowo w grupie "Formiści", w 1921 roku w grupie "Sztuka" w warszawskiej Zachęcie. W 1933 roku nawiązał współpracę ze "Zwornikiem". W latach 1926 - 1934 wystawiał z grupą "Jednoróg" w Krakowie, w Łodzi, we Lwowie, w Poznaniu, w Warszawie i Bydgoszczy. Brał również udział w międzynarodowych wystawach sztuki, między innymi w Brukseli, Wiedniu, Berlinie, Kolonii, Monachium. Obecnie jego prace znajdują się w licznych muzeach okręgowych oraz muzeach narodowych |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 98 | 1500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1700.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |