Pejzaż krymski
(1869 Wysocko - 1941 Lwów) |
olej, karton |
16 x 21 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: I. Trusz na odwrocie napis: Grupa Partenion-Tiolent | naKrymie; nalepka pisana po rosyjsku: Lwiwskij dierżownyj muziejukraińskowo ministerstwa | Autor Trusz Iwan| Nazwa Krymskij pejzaż | Rozmiar 16 x 21 cm. | Technika imateriały olij, karton | Kartina eksponowała Wystawkatworib ukraińskich | chuoloż XIX–XX w z privatnich zbiorów | Datastyczeń-kwiecień 1962 rok | Własnik Kartiny |
Iwan Trusz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W czasie studiów odbywał podróże do Wiednia i Monachium, gdzie naukę pobierał w szkole A. Ažbego Po studiach również bardzo dużo podróżował, był we Włoszech, w Egipcie, w Palestynie, na Krymie. Na stałe związał się z lwowskim środowiskiem artystycznym. Przede wszystkim malował pejzaże z Ukrainy, także stworzył wiele krajobrazów w czasie swoich podróży zagranicznych. Poza tym podejmował się malowania portretów oraz scen rodzajowych z życia Hucułów. W poszukiwaniu motywów krajobrazowych udawał się na Huculszczyznę, na Krym lub w okolice Kijowa. Swoje prace często wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Krakowie, we Lwowie i w Kijowie. Uprawiał również ilustratorstwo oraz krytykę artystyczną. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 95 | 4500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |