Samotny stary wiatrak, 1954
(1886 Dokudowo pod Lidą - 1957 Toruń) |
sucha igła z akwafortą, papier |
21,1 x 26,8 cm |
sygnowany i datowany na płycie: B. Jamont / 1954 |
Bronisław Jamontt zaczął naukę od wileńskiej szkoły rysunkowej I.P. Trutniewa i G.F. Rybakowa. W 1909 roku pracował razem z uczniami J. Stanisławskiego w plenerze malarskim, nadal kontynuował studia w Wilnie do 1934 roku, będąc od 1931 roku asystentem F. Ruszczyca przy katedrze malarstwa pejzażowego. Był współzałożycielem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. Głównie malował pejzaże, najchętniej z wileńszczyzny. Motywy krajobrazowe poddawał subtelnej geometryzacji. Stosował odkrywczy, nasycony kolor. Podróżował, między innymi do Francji i Włoch. Po wojnie osiadł w Toruniu, tu od 1946 roku był profesorem w Sekcji Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 86 | 500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |