Scena rodzajowa z Arabami
(1887 Mszczonów - 1931 Katowice) |
olej, tektura |
44,5 x 29,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: MApfelbaum |
Maurycy Apfelbaum zanim rozpoczął studia w Wiedniu pracował przy malowaniu szyldów i projektowaniu wzorów na tkaniny w Kaliszu. Jako student przeniósł się z Wiednia do Niemiec, potem do Holandii, by na koniec podjąć naukę w akademii w Liverpoolu jako stypendysta. Będąc jeszcze na studiach w Londynie miał już swoją pierwszą indywidualną wystawę w tym mieście w 1918 roku. Po pierwszej wojnie światowej zamieszkał w Katowicach. W tym czasie poza malarstwem sztalugowym zajmował również malarstwem monumentalnym. Namalował freski do bożnicy w Będzinie (1926). Był również autorem fresków w bożnicy w Łowiczu. Zajmował się scenografią dla Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 1931 roku odbyła się w Katowicach i w Warszawie zorganizowana przez Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych wystawa pośmiertna artysty.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 80 | 3000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |