Widok z Wólki koło Lwowa
(1882 Szumlany Małe k. Brzeżan - 1942 ZSRR) |
olej, tektura |
18,5 x 24,5 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: K. ŁOTOCKI na odwrocie wypisane długopisem: Widok z Wólki –k/ Lwowa | K. Łotocki; napis: Nr 290
Kazimierz Łotocki ukończył Seminarium Nauczycielskie w Samborze w 1901 roku. Malarstwa uczył się u B. Rychter-Janowskiej w Starym Sączu, w pracowni S. Kaczora Batowskiego we Lwowie i w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych tamże u F. Wygrzywalskiego, W. Witwickiego, S. Obsta, E. M. Pietscha i K. Olpińskiego, a także w Krakowie u J. Stanisławskiego. Grafiki uczył się na Kursach Ludwika Tyrowicza. Należał do Związku Lwowskich Artystów Grafików, którego był jednym z założycieli. Po raz pierwszy wystawiał w 1909 roku w Nowym Sączu w Kole Towarzystwa Szkoły Ludowej, następnie w Krakowie, we Lwowie, gdzie w 1924 roku miał wystawę indywidualną i w 1937 roku w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu. Malował i rysował głównie krajobrazy i widoki miejskie z fragmentami architektury zabytkowej, między innymi Kościół Dominikanów we Lwowie, czy Brama Krakowska w Lublinie. Łotocki często powtarzał te same motywy, podkreślając w nich zmienność atmosfery i światła. W nokturnach wykorzystywał efekty światła sztucznego. Podejmowana przez artystę tematyka obejmowała też studia kwiatów z ulubionymi ostami i bodiakami, sporadycznie martwą naturę i sceny rodzajowe, na przykład wystawiany w 1917 roku obraz zatytułowany Żniwa. Jako grafik uprawiał techniki metalowe, drzeworyt i linoryt ograniczając się do tematyki lwowskiej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 75 | 2500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |