Władysław BAKAŁOWICZ ,Po pojedynku , olej, drewno, 27 x 22 cm

Po pojedynku

(1833 Chrzanów - 1903 Paryż)

olej, drewno
27 x 22 cm
sygnowany po lewej stronie u dołu: Bakałowicz Paris
na odwrocie pieczęć (słabo czytelna): VIEILL (...)

Władysław Bakałowicz zaczął naukę malarstwa w roku 1849 w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Ukończył studia w 1852 roku. Początkowo malował sceny historyczne, czerpiąc przede wszystkim z wątków historii Polski, a także sceny rodzajowe, widoki miast oraz portrety. Od 1863 roku przybywał we Francji, mieszkał w Paryżu. Tutaj kontynuował malarstwo portretowe. Także tworzył często sceny historyczne z dziejów Francji nawiązując do idealistycznego przedstawiania poprzednich wieków w duchu A. Dumas. Były to niejednokrotnie małe kompozycje, z wirtuozerską dokładnością oddające szczegół charakterystyczny dla epoki. Biegłość w rysunku i swoboda w odtwarzaniu materii zjednały malarzowi szerokie rzesze miłośników i znawców malarstwa. Artysta wystawiał swoje prace na Salonach paryskich w latach 1865 – 1883 oraz w innych miastach Francji, w Brukseli, w Berlinie, w Wiedniu, w Nowym Jorku. Wielokrotnie brał udział w wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace znajdują się dzisiaj między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Muzeum Regionalnym w Radomiu, w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:0056
20000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)