W pracowni rzeźbiarza, przed 1857
(1830 Warszawa - 1899 Mentona) |
olej, deska |
20,7 x 17 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Iza Czartoryska |
Izabela (Elżbieta) Działyńska była córką księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (1770 - 1861) i Anny z Sapiehów (1798 - 1864). Dzieciństwo i młodość spędziła z rodzicami w Paryżu. Tutaj zdobyła wykształcenie humanistyczne,również w zakresie historii sztuki. Uczyła się malarstwa i rzeźby między innymi pod kierunkiem Sebastiana Norblina. W 1857 roku poślubiła Jana Działyńskiego (1829 - 1880) i od tej pory mieszkała na przemian w Paryżu i w Głuchowie. Po 1863 ponownie przebywała krótko na emigracji wspomagając prowadzenie Hotelu Lambert. W latach 1875 -1885 przeprowadziła przebudowę Głuchowa w duchu renesansu, między innymi z udziałem artystów francuskich, umieściła tutaj bogatą kolekcję dzieł sztuki. Wykonywała między innymi kopie portretów J.U. Niemcewicza (według A.J. Grosa) i J.H. Dembińskiego według H. Rodakowskiego, akwarele i rysunki ( w tym rysunki inwentaryzacyjne zbiorów puławskich). Brała udział w malowaniu jednego z plafonów w Głuchowie. Jej pędzla portret Kobieta w czepcu znajduje się w zbiorach Działu Miniatur Muzeum Narodowego w Warszawie. Nie są znane w dzisiejszych zbiorach żadne prace Izy Działyńskiej. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 55 | 5000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 11000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |