rejestracjalogowanie
katalog aukcji
Para waz z dekoracją kwiatową, około 1800-1805 , porcelana malowana naszkliwnie, wysokość z przykrywą 40,5 cm; szerokość 20 cm

Para waz z dekoracją kwiatową, około 1800-1805

porcelana malowana naszkliwnie 
wysokość z przykrywą 40,5 cm; szerokość 20 cm 
każda z waz sygnowana od spodu podszkliwnie kobaltem: Oko Opatrzności
Brak wkładek.


 
Wazy pierwotnie miały wkładki porcelanowe podwieszane na górnych krawędziach naczyń. Wazy służyły do podawania schłodzonych potraw.
Para waz jest nadzwyczaj rzadkim przykładem tak okazałych i wczesnych obiektów z polskiej wytwórni porcelany z Korca. Reprezentują stylistycznie klasycyzm, w formie swoich korpusów zbliżonych do amfor, w prosto załamanych imadłach, w subtelnej, sucho malowanej dekoracji kwiatowej. Podobnych przedmiotów nie odnotowuje się dzisiaj w zbiorach muzealnych ani w kolekcjach prywatnych. Wazy pochodzą z zasobów rodziny książąt Czartoryskich. Przechowywane były w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
 

Manufaktura w Korcu została założona w roku 1784 przez Józefa Klemensa Czartoryskiego, stolnika litewskiego. Była to pierwsza polska wytwórnia porcelany. Początkowo nową w Polsce technologię porcelany rozwijał w Korcu Franciszek de Mezer. Do roku 1790 produkowano tu jedynie przedmioty fajansowe. 1 maja 1790 roku Franciszek de Mezer przesłał królowi do Warszawy próbki porcelany wykonanej w Korcu. Niedługo potem ruszyła produkcja wyrobów porcelanowych. Manufaktura szczyciła się bardzo dobrą jakością wyrobów oraz nowatorskim wprowadzaniem na polski rynek nowoczesnej stylistyki. Częściowo zapożyczano motywy zdobnicze. Manufaktura funkcjonowała do roku 1832. Szczyciła się dobrą jakością wyrobów oraz nowatorskim wprowadzaniem na polski rynek nowoczesnej stylistyki. Wytwarzane w manufakturze koreckiej wazy były najbardziej okazałymi elementami serwisów obiadowych. Komponowano je z trzech części: podstawy, wazy o czaszy zazwyczaj półkulistej, wspartej na stopie oraz pokrywy. Zastawy stołowe najczęściej zdobiono bukietami kwiatów, w których dominowały róża (przed 1805 rokiem), tulipan, żółty narcyz, goździk lub mak. Takie zakomponowanie powierzchni naczynia naturalistycznymi kwiatami stanowiło nawiązanie do dekoracji powstających ówcześnie w słynnych manufakturach porcelany w Miśni i Wiedniu.

 

Praca wystawiana i sprzedawana w domu aukcyjnym Altius
Aukcja
auction
Data
date of auction
Nr kat.
Lot number
Cena wywoławcza
Starting bid
Cena uzyskana
Hammer price
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:0023
70000.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
75000.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl