Pojemnik w formie leżącej owieczki, około 1750 , porcelana malowana naszkliwnie, wysokość 12,5 cm

Pojemnik w formie leżącej owieczki, około 1750

porcelana malowana naszkliwnie
wysokość 12,5 cm
sygnowana od spodu kobaltem położonym na nieszkliwionej powierzchni: dwa skrzyżowane miecze (marka bardzo słabo czytelna); farbą naniesiony numer inwentarza muzealnego: DCz 705

Figurka została wykonana według modelu Petera Reinicke`go* (1715 – 1785) z roku 1747
Niemal identyczna figurka leżącej owieczki, ale nie będąca pojemnikiem, przechowywana jest w zbiorach Ermitażu w Sankt Petersburgu, pozyskana w 1918 roku ze zbiorów A. S. Dołgorukowa** . Figurka ze zbiorów Ermitażu ma trochę mocniej skręconą głowę w prawo niż oferowany model. W tym względzie jest on bardziej podobny do figurki pozostającej w zbiorach prywatnych w Hamburgu***.

* Pieter Reinicke pracował w Miśni w latach 1735 – 1749; był współautorem projektu naczyń do Serwisu Łabędziego. Jego specjalnością w plastyce stały się z czasem tematy zwierząt. W archiwaliach manufaktury miśnieńskiej wspominano o tym, że P. Reinicke w roku 1747 pracuje nad figurką leżącej owcy. Fakt ten przytoczono w: C. Albiker, Die Meissner Porzellantiere im 18. Jahrhundert, Berlin 1959, nr 209. Jednak Albiker oraz Rűckert (R. Rűckert, Meissner Porzellan 1710 – 1810. Ausstellung im Bayerischen Natioanlmuseum Műnchen, Műnchen 1966, nr 1166) sądzą, że chodzi o trochę inny model różniący się między innymi ułożeniem głowy, z numerem 840. Honey (W. B. Honey, Dresden China. An Introduction to the Study of Meissen Porcelain, London  1934, pl. XLVIII b) podaje, że autorem modelu może być J. Kändler w roku 1745.

** K. Butler, Meisenskaja farforowaja plastika XVIII wieka w sobranii Ermitaża, Leningrad 1977, kat. 351.

***Model z roku 1747 stojącej owieczki: H. Jedding Meissener Porzellan des 18. Jahrhunderts in Hamburger Privatbesitz, Hamburg 1982, kat. 276.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XIX Aukcja2003-11-12 00:00:0020
18000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)