Pojemnik w formie leżącej owieczki, około 1750
porcelana malowana naszkliwnie |
wysokość 12,5 cm |
sygnowana od spodu kobaltem położonym na nieszkliwionej powierzchni: dwa skrzyżowane miecze (marka bardzo słabo czytelna); farbą naniesiony numer inwentarza muzealnego: DCz 705 |
Figurka została wykonana według modelu Petera Reinicke`go* (1715 – 1785) z roku 1747 * Pieter Reinicke pracował w Miśni w latach 1735 –
1749; był współautorem projektu naczyń do Serwisu Łabędziego. Jego
specjalnością w plastyce stały się z czasem tematy zwierząt. W archiwaliach
manufaktury miśnieńskiej wspominano o tym, że P. Reinicke w roku 1747 pracuje
nad figurką leżącej owcy. Fakt ten
przytoczono w: C. Albiker, Die Meissner Porzellantiere im 18. Jahrhundert, Berlin
1959, nr 209. Jednak Albiker oraz Rűckert (R. Rűckert, Meissner
Porzellan 1710 – 1810. Ausstellung im Bayerischen Natioanlmuseum Műnchen, Műnchen
1966, nr 1166) sądzą, że chodzi o trochę inny model różniący się między innymi
ułożeniem głowy, z numerem 840. Honey
(W. B. Honey, Dresden China. An Introduction to the Study of Meissen
Porcelain, London 1934, pl. XLVIII
b) podaje, że autorem modelu może być J. Kändler w roku 1745. ** K. Butler, Meisenskaja farforowaja plastika
XVIII wieka w sobranii Ermitaża, Leningrad 1977, kat. 351. ***Model z roku 1747 stojącej owieczki: H. Jedding Meissener Porzellan des 18. Jahrhunderts in Hamburger Privatbesitz, Hamburg 1982, kat. 276. |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 20 | 18000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |