Prymule, 1923
(1877 Dołubniów k. Białegostoku - 1948 Kraków) |
olej, tektura |
69,5 x 49 cm |
sygnowany po lewej stronie u góry: I. Pieńkowski na odwrocie dwie nalepki: 688 Autor Pieńkowski Jgnacy | Tytuł Prymule Rodzaj dzieła ol | Cena Własność Data nadesłania 24 IV 1923, na drugiej napis: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych | Poznań Plac Wilhelmowski 18. | Reg. Obrazów nr. bież.: 158 | Nazwisko artysty: Ign. Pieńkowski | Tytył obrazu (dzieła): Kwiaty II. Primule | Cena sprzedaży: zł |
Ignacy Pieńkowski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Fałata i L. Wyczółkowskiego. Już w 1898 roku wystawiał w Krakowie studia portretowe, życzliwie przyjęte przez krytykę. Zachęcony tym powodzeniem, a zarazem zainteresowany dziełami impresjonistów polskich takich jak M. Gierymski, W. Podkowiński, J. Pankiewicz czy L. Wyczółkowski, wyjechał na dalsze studia do Paryża. Pieńkowski został w 1911 roku powołany na profesora warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a parę lat później powierzono mu katedrę malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i na tym stanowisku spędził 30 lat swego życia. Tutaj powstała większość jego obrazów zarówno portrety, jak i martwe natury, pejzaże oraz kompozycje figuralne. Dzięki wybitnym zdolnościom i wielkiemu opanowaniu formy Pieńkowski zajął jedno z czołowych miejsc wśród artystów swego pokolenia. Jego obrazy malowane z wielką maestrią wyróżniała równocześnie subtelność kolorystyczna i żywość barw. Charakteryzowała malarza samodzielność w podejściu do formy, a jego niejednokrotnie kameralne dzieła są naznaczone niezwykłą dekoracyjnością.
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 12 | 8000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |