Amfiteatr – arena w Weronie (Anfiteatro detto l`Arena di Verona), 1744
(czynny około 1730 - 1777) |
akwaforta wykończona rylcem, odbita z dwóch płyt; papier żeberkowy gruby wenecki |
płyty 735 x 492 mm i 734 x 497 mm |
filigran: w ozdobnym kartuszu monogram FC, obok kontrmarka AGNALO
u góry na banderoli wypisany tytuł: ANFITEATRO DETTO L`ARENA DI VERONA; pośrodku: A NOBILI SIGNORI PROVEDITORI, E CONSIGLIO DELA MAGNIFICA CITTA DI VERONA, E PRESIDENTI DELL ARENA; z lewej strony tekst i dedykacja: Gli Anfiteatri furono la maggior maraviglia (...) Mà di tal conservazione di cui (…) / Delle Sig. Rie V.V. Illu.me/ li 26 Marzo 1744. / Umilis. Mo Divottis.mo Obblig. Mo Servit. Re e Custode / Francesco Masieri / Con Licenza e privileggio dell serenis. Ma Republica / Dion. Io Valesio incise; z prawej: Adriano Cristofali disegno. |
Rycina przedstawia słynny, do dzisiaj istniejący rzymski amfiteatr pochodzący z I wieku n.e. Ogólnemu widokowi areny towarzyszą personifikacje miasta Werony i rzeki Adygi płynącej przez miasto. Po bokach głównego przedstawienia umieszczono przekrój konstrukcyjny budowli, rzut, przekroje kondygnacji, kapitele i architrawy budowli. W legendzie objaśniono elementy budowli a rozbudowana dedykacja jest prawdopodobnie skierowana do prefekta Werony Vincenzo Carolo. D. Valesi wykonał dwie kompozycje przedstawiające amfiteatr w Weronie. Ta prezentowana rycina jest bogatszą wersją i bardziej szczegółowo opracowaną, zaopatrzoną w dodatkowe rzuty i przekroje budowli. Stanowi „przykład bardzo efektownej, osiemnastowiecznej ryciny na bardzo dobrym poziomie artystycznym, prezentującej konserwatorsko-inwentaryzatorskie podejście do antycznych ruin, typowe dla naukowo-badawczych tendencji XVIII w. Akwaforta z najlepszego okresu rozwoju graficznej szkoły weneckiej”. (cytat z ekspertyzy) |
Cena uzyskana Hammer price |
XIX Aukcja | 2003-11-12 00:00:00 | 11 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |