Maria NIEDZIELSKA ,Kościółek , olej, tektura, 34,5 x 47,5 cm

Kościółek

(1876 Żytomierz - 1947 Kraków)

olej, tektura
34,5 x 47,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: M. NIEDZIELSKA

Maria Niedzielska uczyła się rysunku i malarstwa w Kijowie następnie wyjechała do Krakowa gdzie kontynuowała naukę w Szkole Sztuk Pięknych dla kobiet Toli Certowiczówny. Następnie przeniosła się do Monachium, gdzie uczyła się w prywatnej szkole Szymona Holóssy'ego.Studiowała również malarstwo w Paryżu w Akademii Colarossi. Po powrocie do kraju dokończyła naukę malarstwa w szkole Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. Na stałe osiadła w Krakowie gdzie w 1908 roku otworzyła własną Szkołę Sztuk Pięknych dla Kobiet, którą prowadziła do śmierci. W szkole zatrudniała wybitnych malarzy między innymi Józefa Pankiewicza, Wojciecha Weissa. Od 1917 roku należała do Związku Artystek Polskich oraz do Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków.