Władysław CIESIELSKI ,Scena rodzajowa , olej, tektura, 28,5 x 19 cm

Scena rodzajowa

1945 - 1901)

olej, tektura
28,5 x 19 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: WCegielski

Władysław Ciesielski był uczestnikiem powstania styczniowego, po którym został zmuszony do emigracji do Francji. Po przybyciu do Paryża rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts u Isidore-Alexandre-Augustin Pilsa oraz Henri Lehmanna, u którego w 1876 roku rozpoczął swą edukację Jacek Malczewski. Rozpoczęło to okres długoletniej przyjaźni między artystami. W roku 1882 otworzył w Paryżu własne atelier fotograficzne „Gopło”, wokół którego koncentrowało się życie intelektualno-artystyczne paryskiej polonii. Ciesielski uprawiał malarstwo miniaturowe, tworzył portrety, sceny historyczne oraz nastrojowe pejzaże.