Szczęsny RUTKOWSKI ,Kwiaty , olej, tektura, 26,5 x 22 cm

Kwiaty

(1887 - II wojna światowa)

olej, tektura
26,5 x 22 cm

sygnowany po lewej stronie u dołu: Rutkowski | Sławinek

Szczęsny Rutkowski początkowo od 1915 roku studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, kontynuując naukę w Akademii krakowskiej oraz w Paryżu i Rzymie. W latach dwudziestych kilkakrotnie brał udział w wystawach Formistów. W 1918 roku był autorem dekoracyjnych prac w warszawskich klubach "Pod Pikadorem" oraz w 1919 w klubie Futurystów Polskich w Hotelu Europejskim. Dużo podróżował. Swoją najdłuższą podróż z lat 1927-1928 opisał w książce "W 150 dni naokoło Świata". Zajmował się historią i krytyką sztuki; był autorem monografii Jacka Mierzejewskiego, współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Kurierem Polskim", "Światem" i innymi czasopismami. W latach 1933-1935 był dyrektorem Instytutu Propagandy Sztuki.