Puchar jubileuszowy z nakrywą, tuż przed połową XIX w. Czechy, Śląsk
szkło czeskie (kryształowe), lazura, farby szkliwne |
wysokość całkowita: 38,6 cm; szerokość czaszy: 11,4 cm; szerokość podstawy: 12 cm; szerokość nakrywy: 11,5 cm; wysokość nakrywy: 10,7 cm; |
brak sygnatury wytwórcy |
Puchar z nakrywą, w typie biedermeier, wykonany ze szkła kryształowego, lazurowanego na kolor zielony, pokrytego częściowo malaturą barwy złotej. Poszczególne elementy obiektu w ich ostateczny kształt uformowano za pomocą różnych technik (odlewanie z doszlifowywaniem, obróbka hutnicza, szlifowanie), następnie połączono. Elementy szlifowane pokryto malaturą barwy złotej, za wyjątkiem dolnej powierzchni stopy, gdzie znajdują się żłobiny klinowe, uformowane w motyw gwiazdy. Forma plastyczna pucharu oraz nakrywy nawiązuje do szklanych, barwnych naczyń czeskich ze szkła szlifowanego z lat około 1830–1850 (np. podstawa oraz nakrywa w formie kwiatu, por.: Olga Drahotová: Szkło europejskie, Warszawa 1984, s. 176–177). Wydzielone poprzez szlifowanie bądź odlew z doszlifowywaniem powierzchnie czaszy kielicha oraz nakrywy ozdobiono powtarzającymi się motywami rogu obfitości (czasza) oraz kwiatowymi (nakrywa), używając farb w kolorach jasno zielonym, szarym oraz złotym; wydzielone powierzchnie górnej partii stopy zaopatrzono w tekst w języku niemieckim, pisany czcionką nawiązującą do liternictwa gotyckiego; tekst jest grawerowany, a wykonano go w taki sposób, że każde słowo (z jednym wyjątkiem) znajduje się na danej, wydzielonej powierzchni; brzmi on: „Zur | 50jährigen | Iubilfeier | den | 1„März | 1847 | gewidmet | von | Ihren | Kindern.”. Miejsce jego powstania to najprawdopodobniej Czechy/Śląsk: podstawą takiego twierdzenia jest stylistyka naczynia oraz fakt, że napis nie jest całkowicie poprawny pod względem językowym (słowo„Iubilfeier”, z „I” zamiast „J”, a także, być może celowo wyciętym środkiem – pełne brzmienie wyrazu to Jubiläumsfeier – jubileusz).
Cena uzyskana Hammer price |
XXX Aukcja Dzieł Sztuki | 2016-12-16 19:00:00 | 48 | 5500.00 PLN (1325,30USD, 1375,00EUR) | 6000.00 PLN (1445,78USD, 1500,00EUR) |