rejestracjalogowanie
katalog aukcji
Napierśnik husarski, III ćwierć XVII wieku , żelazo kute, mosiądz, Wysokość wzdłuż ości: 30,5 cm; od ramion: 35 cm; pod pachami: 15 cm; Szerokość: na ramionach: 25 cm; pod pachami: 31 cm; w talii: 29,5 cm. Grubość płyty zróżnicowana od 2 do 6 mm

Napierśnik husarski, III ćwierć XVII wieku

żelazo kute, mosiądz 
Wysokość wzdłuż ości: 30,5 cm; od ramion: 35 cm; pod pachami: 15 cm; Szerokość: na ramionach: 25 cm; pod pachami: 31 cm; w talii: 29,5 cm. Grubość płyty zróżnicowana od 2 do 6 mm 
2,39 kg 

Napierśnik husarski adoptowany z napierśnika zbroi kirasjerskiej lub arkebuzerskiej, lata
50 – 60-te XVII w.

 
Napierśnik wykonany z płyty kutego żelaza, szlifowanej po stronie zewnętrznej. Grubość płyty jest zróżnicowana. Najgrubsza w części środkowej, wzdłuż ości od 3 mm przy wycięciu szyjnym, poprzez 4 mm i 6 mm w części centralnej do 3 mm przy dolnej krawędzi. Na bokach pod pachami grubość płyty wynosi 3 mm, na ramionach 2 mm. Krawędzie wzdłuż wykrojów pod szyją i pachami wykończone są niewielkim, odgiętym na zewnątrz kantem. Dodatkowo opachy ozdobione są aplikacjami z prostych pasków z blachy mosiężnej o szerokości 2,1 cm, ozdobionych skromną dekoracją w postaci dwóch rzędów gęsto wybijanych kółeczek, mocowanych sześcioma stalowymi nitami. Pod wycięciem szyjnym znajdują się trzy nity stalowe bez mosiężnych rozetek.

Po środku płyty napierśnika , na ości, umieszczony jest prostokątny, o wymiarach 8,5 cm x 7 cm, wycięty ażurowo krzyż kawalerski z wypukłymi krawędziami zdobionymi rzędami wybijanych kółeczek i kropek. Po jego bokach, na wysokości górnej krawędzi znajduję się dwa nity zdobione podobnie jak pozostałe mosiężnymi rozetkami, zapewne maskujące dawne otwory po znajdujących się w tych miejscach bolcach służących do zapięcia pasa naplecznika zbroi kirasjerskiej.

Dolna część napierśnika bez ruchomych folg świadczy iż do jego wykonania wykorzystano napierśnik zbroi kirasjerskiej lub arkebuzerskiej z połowy XVII wieku. W zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się kilka napierśników zbroi kirasjerskich z połowy XVII wieku. Jednym z nich jest napierśnik zachodnio europejskiego typu od zbroi kirasjerskiej (nr inwentarza 24732) bardzo podobny, zarówno kształtem jak i sposobem wykonania oraz wymiarom, do opisywanego. Pochodzi on ze zbiorów Zbrojowni Ordynacji hr. Krasińskich (Nr34).  

 

Praca wystawiana i sprzedawana w domu aukcyjnym Altius
Aukcja
auction
Data
date of auction
Nr kat.
Lot number
Cena wywoławcza
Starting bid
Cena uzyskana
Hammer price
XXX Aukcja Dzieł Sztuki2016-12-16 19:00:0062
0.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
95000.00 PLN 
(22891,57USD, 23750,00EUR)
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl