Zagrody góralskie
(1888 Kalisz - 1925 Warszawa) |
olej, tektura |
28,5 x 40 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: M Puffke na odwrocie pejzaż górski |
Marian Puffke rozpoczął studia malarstwa w warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem M.Kotarbińskiego i K.Krzyżanowskiego, a kontynuował je w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych T.Axentowicza i J.Pankiewicza. Uczył się również malarstwa w Wiedniu i Florencji. Po skończeniu nauki zamieszkał w Warszawie. Uprawiał malarstwo olejne i akwarelę. Podejmował się malowania portretów, martwych natur, kwiatów, scen rodzajowych, ale zwłaszcza jego talent rozwinął się w krajobrazie. Wystawiał od 1910 roku, najczęściej w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Tu też miał kilka swoich własnych wystaw. W czasie wojny był zmuszony udać się w głąb Rosji. W 1923 roku miał indywidualną wystawę w poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Zbierał bardzo pochlebne recenzje jeszcze za życia. Podkreślano w jego twórczości rzadkie połączenie impresjonistycznej koncepcji ze świetnym rysownictwem. |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIX Aukcja Dzieł Sztuki | 2016-06-22 19:00:00 | 56 | 2500.00 PLN (657,89USD, 595,24EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |