Naczynie porcelanowe wewnątrz złocone, Berlin 1849-1870 , porcelana, złocenia, dł. 10,5 cm, średnica 7 cm, wys. 3 cm

Naczynie porcelanowe wewnątrz złocone, Berlin 1849-1870

porcelana, złocenia
dł. 10,5 cm, średnica 7 cm, wys. 3 cm

Pierwszą manufakturę porcelany w Berlinie założył w 1751 roku kupiec Wilhelm Caspar Wegely, pod protektoratem Fryderyka II. Wyroby miały biały czerep, duże trudności sprawiała natomiast dekoracja malarska. Opanowano ją dopiero około roku 1757, jednak w tym samym roku zaniechano produkcji. W dekoracji tych najwcześniejszych produktów widać silne wpływy Miśni. W 1761 roku Johann Ernst Gotzkowsky uruchomił kolejną wytwórnię, sprowadzając fachowców z Miśni. Produkowano w niej głównie naczynia stołowe o gładkich formach, z charakterystycznym motywem malarskim "niemieckich kwiatów". W 1763 roku manufaktura przeszła na własność Fryderyka II. Od tego czasu dekoracja wzbogaciła się o scenki rokokowe wg F. Bouchera, A. Watteau, często stosowano też ornamenty reliefowe. Rzeźby modelowali Friedrich Elias i Wilhelm Christian Meyerowie. Należały do nich figurki i biskwitowe medaliony portretowe. Od pocz. XIX w. przeważały wpływy klasycyzmu oraz technika litofanii. Manufaktura berlińska upaństwowiona w 1918 roku przetrwała do dziś.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XXIX Aukcja Dzieł Sztuki2016-06-22 19:00:0020
1500.00 PLN
(394,74USD, 357,14EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)