Martwa natura z jabłkami
(1868 Lwów - 1938 Warszawa) |
olej, tektura |
42,5 x 31,5 cm |
sygnowany i datowany po lewej stronie u dołu: K. Maszkowski 905 |
Karol Maszkowski w roku 1887 rozpoczął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Następnie od roku 1891 studiował malarstwo w Monachium pod kierunkiem Ludwiga von Lofftza. Po powrocie do Krakowa pracował nad zaprojektowaną przez Jana Matejkę polichromią w krakowskim Kościele Mariackim. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie studiował w Ecole des Beaux-Arts pod kierunkiem Jean-Leona Geromea, a następnie w Academie Julian. Po powrocie do Krakowa w 1911 roku zaczął uczyć rysunku na kursach wieczorowych w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1925 roku przeniósł się do Poznania, gdzie został dyrektorem Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. |