rejestracjalogowanie
katalog aukcji
Hans THOMA ,Autoportret, 1873 , tusz, akwarela,papier podklejony płótnem, 21,9 x 16,4 cm

Autoportret, 1873

(1839 Bernau - 1924 Karlsruhe)

tusz, akwarela,papier podklejony płótnem 
21,9 x 16,4 cm  
po lewej stronie u góry ozdobny monogram: HTh 1873/ München (sygnatura na rysunku odnosi się do obrazu); u dołu  napis: Hans Thoma; po prawej stronie u dołu napis: Selbstbildnis vom  Jahre / 1873 (napis obcą ręką); na odwrocie trudny w odczytaniu napis ołówkiem (obcą ręką): Familie Pringsheim (?)* / (?); farbą: Frankfurt a. M. 1902 (?); farbą:281
 
Rysunek jest powtórzeniem autorskim (dość nieporadnym i zapewne późnym) znanego portretu Thomy znajdującego się obecnie w Staedelsches Kunstinstitut, Frankfurt n. M.).


* Hans Thoma w 1890 roku wykonał fryz w salonie muzycznym domu słynnego profesora matematyki A. Pringsheima w Monachium. Być może wolno jego osobę łączyć z tym napisem na odwrocie rysunku. Frankfurt a. Main - może odnosi się do artysty - Thomy. Przedstawiciele rodziny Pringsheim mieszkali w Monachium i Berlinie. ( informacje uzyskane dzięki uprzejmości Pani dr Anny Kozak) 
 
Hans Thoma od 1859 roku był uczniem Kunstschule w Karlsruhe u Ludwika Des Coudres i Joanna Wilhelma Schirmera, a w 1866 roku wstąpił do Akademii w Düsseldorfie. Jego wczesne obrazy z lat sześćdziesiątych XIX wieku wykazują podobieństwo do współczesnych realistycznych dzieł francuskich. W 1868 roku malarz wyjechał do Paryża, gdzie zetknął się z Gustawem Courbetem, którego malarstwo wywarło duży wpływ na jego twórczość. Na płótnach Thomy z tego okresu odnaleźć można również inspirację stylem mistrzów renesansowych włoskich i niemieckich. Po powrocie do Niemiec Toma mieszkał między innymi w Monachium i Frankfurcie. Wystawiał we Frankfurcie, Karlsruhe i Berlinie. Jego płótna cieszyły się także ogromną popularnością za granicą np. angielski kolekcjoner Ch. Minoprio zakupił aż 60 prac Thomy.
W 1898 roku otrzymał honorową profesurę akademii w Berlinie, a w 1899 roku objął dyrekcję Kunsthalle w Karlsruhe. Thoma swą sławę zawdzięcza przede wszystkim pejzażom powstającym od najwcześniejszych lat do końca swego życia. Malarz przedstawiał w nich rozmaite regiony Niemiec. Równolegle obok pejzaży dużo miejsca zajmowała także tematyka rodzajowa. Artysta przedstawiał najczęściej życie mieszkańców: na przykład kobiety karmiące kury lub zajęte szyciem. Obok elementów realistycznych w jego obrazach często pojawiał się sztafaż mitologiczny lub religijny. Malarz stworzył obszerny cykl obrazów z życia Chrystusa, a książę Fryderyk I zainicjował wybudowanie specjalnego budynku na ich powieszenie. Uroczyste otwarcie Muzeum Hansa Thoma przez Fryderyka II, syna zmarłego w międzyczasie fundatora nastąpiło w 1909 roku.


 

Praca wystawiana i sprzedawana w domu aukcyjnym Altius
Aukcja
auction
Data
date of auction
Nr kat.
Lot number
Cena wywoławcza
Starting bid
Cena uzyskana
Hammer price
XX Aukcja2004-05-04 00:00:00120
3800.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
3800.00 PLN 
(0,00USD, 0,00EUR)
tworzenie stron www warszawa, projektowanie serwisów internetowych
  Dom Aukcyjny ALTIUS www.altius.com.pl © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone  altius@altius.com.pl