Zachód słońca - szkic
(1870 Warszawa - 1937 Warszawa) |
olej, dykta |
36 x 56 cm |
na odwrocie napis: 14 / Stefan Popowski / „Zachód słońca” – szkic olejny |
Stefan Popowski początkowo uczył się w państwowym gimnazjum w Pradze, a następnie w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona, któremu po latach poświęcił ogromne wspomnienie. W 1889 roku studiował w akademii petersburskiej, a w 1890 roku w Monachium. Od 1891 roku na stałe mieszkał w Warszawie. Był członkiem rzeczywistym i członkiem Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie kilkakrotnie w ciągu roku wystawiał swe prace. Ponadto był inicjatorem tak zwanych Wystaw wiosennych w Salonie Artystycznym w Warszawie. Popowski zasłynął przede wszystkim jako pejzażysta. „Jego specjalnością były nastrojowe, nokturowe krajobrazy, malowane w różnych porach dnia i roku, zachody słońca, poranki, księżycowe noce, mroczne rozlewiska wodne, pokryte cieniem kępy drzew. Szukał w naturze barw i świateł niezwykłych, wychodził poza normalną gamę kolorystyczną, świetnie operował odcieniami czerwieni i różu, połyskliwymi czarnymi błękitami i fioletami”. Artysta okazjonalnie zajmował się także projektowaniem małych form ozdobnych, przykładem mogą być okucia do teki akwafort Rembrandta z 1902 roku. Obrazy Popowskiego cieszyły się ogromnym powodzeniem na rynku sztuki i przed wojną znajdowały się w wielu prywatnych kolekcjach, zostały także zakupione za życia artysty do zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Muzeum Narodowego w Krakowie.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 104 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |