Jerzy NOWOSIELSKI,Kompozycja pejzażowa , olej, płótno, 81 x 99 cm

Kompozycja pejzażowa

(1923 Kraków - 2011 Kraków)

olej, płótno
81 x 99 cm
na odwrocie ołówkiem: R. 8./ Nowosielski J

Jerzy Nowosielski studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule, a po wyzwoleniu naukę kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do 1947 roku. Dyplom otrzymał w pracowni E. Eibischa. Był założycielem i członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Grupa Krakowska”. Od 1976 roku do 1992 roku zajmował się jako profesor nauczaniem w swojej macierzystej uczelni. Głęboka fascynacja malarstwem ikonowym przeżyta jeszcze w latach czterdziestych zaważyła na całej twórczości artysty. Nadała piętno niepowtarzalności kompozycjom tego jednego z wybitniejszych polskich artystów współczesnych.. Nowosielski brał udział w licznych wystawach odbywających się w Polsce od roku 1945 oraz za granicą, między innymi w Wenecji w 1956, Sao Paulo w 1958, Nowym Jorku, w Mediolanie w, Paryżu, Londynie, Wiedniu w 1963, Sztokholmie w 1978. Malarz jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych, między innymi w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie, w kościele parafialnym w Wesołej pod Warszawą, w kościele ojców Reformatów w Krakowie, w kościele Św. Ducha w Tychach. Dzieła artysty znajdują się w ważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, zarówno prywatnych, jak i państwowych.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XX Aukcja2004-05-04 00:00:0096
100000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)