Wojciech KOSSAK ,Atak strzelców konnych na artylerię rosyjską*, 1925 , olej, płótno, 60,5 x 55 cm

Atak strzelców konnych na artylerię rosyjską*, 1925

(1857 Paryż - 1942 Kraków)

olej, płótno
60,5 x 55 cm
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Wojciech Kossak / 1925; powyżej wypisana dedykacja: wnukowi pułkownika szaserów G(...)
* Jest to epizod z wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku. Żołnierze 5 pułku strzelców konnych (dawnego pułku strzelców konnych gwardii) ukazani są w ataku na obsługę dział rosyjskiej artylerii. Dowódcami pułku w okresie powstania listopadowego i wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku byli kolejno płk Bonifacy Jagmin i płk Benedykt Zielonka. (informacje pozyskane od Pana Mieczysława Sicińskiego)

Wojciech Kossak kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza oraz w akademii w Monachium. Następnie kontynuował naukę w paryskiej École des Beaux-Arts. W 1895 wyjechał do Berlina, gdzie otrzymywał zamówienia cesarza Wilhelma II, następnie pracował w Londynie i Wiedniu. W 1915 został profesorem w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Wielokrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych i Paryża. Jego twórczość cieszyła się niezwykłą popularnością, zwłaszcza batalistyka, tematyka myśliwska oraz portrety o charakterze reprezentacyjnym. Malarz trafiał zwłaszcza w gust ziemiaństwa. Był wielokrotnie nagradzany. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na Salonach paryskich, w Wiedniu, w Monachium, w Berlinie i w Rosji. Jego obrazy znajdują się w wielu polskich muzeach oraz w zbiorach prywatnych.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XX Aukcja2004-05-04 00:00:0093
55000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
60000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)