Amazonka na koniu
(1859 Warszawa - 1894 Warszawa) |
akwarela, papier |
44 x 31 cm |
sygnowany po prawej stronie u dołu: St. Wolski |
Stanisław Pomian Wolski naukę malarstwa rozpoczął u W. Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a kontynuował ją w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Matejki. Dzięki prywatnemu stypendium wyjechał do Monachium i w latach 1883 – 1885 kształcił się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych oraz w prywatnej pracowni J. Brandta. Jego obrazy cieszyły się tak dużą popularnością na monachijskim rynku sztuki, że „zbywał je na stalugach licznym niemieckim Kunsthandlerom”. W 1886 wrócił do Warszawy i rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Ilustrowanym. Malował głównie obrazy o tematach historycznych i batalistycznych – rekonesanse, potyczki, biwaki żołnierskie. Ze szczególnym upodobaniem malował sceny z kampanii napoleońskiej. Tematem jego prac były także sceny rodzajowe – pogodne sceny z warszawskich parków i ulic, wypadki na drogach, polowania i, co ciekawe sceny cyrkowe. Niestety malarz w wieku trzydziestu trzech lat zapadł na nieuleczalną chorobę umysłową i przestał malować. Krótki okres czynnej działalności artystycznej oraz rozproszenie spuścizny spowodowały, że jego twórczość wciąż pozostaje niemal nieznana. |
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 74 | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 1800.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |