Ostatnie akordy Chopina
(około 1905 Berdyczów (?) - 1949 Lwów) |
olej, płótno |
69,5 x 97 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: ( nieczytelnie) / J. Stik |
Malarz nawiązał do olejnej kompozycji Józefa Męciny Krzesza (1860 Kraków – 1934 Poznań) zatytułowanej Ostatnie akordy Chopina, (dzisiaj w zbiorach Lwowskiej Galerii Obrazów).
Julian Stik zaczął naukę malarstwa pod opieką Henryka Gotliba w Warszawie. Dalej swoje studia kontynuował w Wiedniu i w Paryżu. Po powrocie do Polski osiedlił się we Lwowie. W 1935 roku wystawił swoich około siedemdziesięciu prac na wystawie indywidualnej w Salonie Henryka Koterskiego. Były to głównie pejzaże. Wystawiał również w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych na Salonie Artystów Lwowskich w 1936 i 1937 roku. W 1938 roku prezentował swoje prace w na wystawie Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków i w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Artysta „(...)chwyta na gorąco najsubtelniejsze odchylenia światła i atmosfery, tworzy całość obrazu złożonego z barwy, całość wibrującą i rozedrganą, migotliwą naświetlonymi molekułami blasków i barw.” Tak o twórczości Stika pisał Alfred Lauterbach* |
Cena uzyskana Hammer price |
XXIII Aukcja | 2011-12-03 17:00:00 | 118 | 15000.00 PLN (4545,45USD, 3333,33EUR) | 16000.00 PLN (4848,48USD, 3555,56EUR) |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 65 | 9000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 0.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |