Śpiąca dziewczyna, 1949
(1877 Delatyn pod Stanisławowem - 1950 Kraków) |
olej, dykta |
75 x 108 cm |
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Pautsch 49 |
Fryderyk Pautsch studiował malarstwo w latach 1899-1906 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego i w paryskiej AcadŽmie Julian u J.-P. Laurensa. Od 1903 roku zaczął wyjeżdżać na Huculszczynę. W 1906 roku zamieszkał we Lwowie. Był profesorem w akademii Sztuki we Wrocławiu w latach 1912-1919. Następnie przeniósł się do Poznania. Tu kierował Szkołą sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. W 1925 otrzymał tytuł profesora w Akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa „Sztuka". Był twórcą głównie scen rodzajowych związanych z obyczajami Hucułów. Przeżył fascynację tym regionem i jego malowniczość utrwalał wielokrotnie powracając do tematu Huculszczyzny. Poza tym malował martwe natury, pejzaże i portrety.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 62 | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 10000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |