Nad brzegiem jeziora, po 1945
(1867 Wolanów pod Odessą - 1952 Kraków) |
akwarela, gwasz, papier |
63 x 47 cm w świetle passe partout |
sygnowana po lewej stronie u dołu: S. Jaxa |
Soter Jaxa Małachowski studia artystyczne rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie, w latach 1892-1894 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w szkole S. Grocholskiego w Monachium. Po powrocie do kraju na stałe zamieszkał w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. Artysta malował przede wszystkim krajobrazy - pejzaże morskie i nokturny oraz motywy tatrzańskie i widoki miejskie, natomiast rzadziej malował portrety. Najlepsze prace Małachowskiego powstały przed pierwszą wojną światową, później, wobec konieczności zarobkowej często powielał własne pomysły. Uczestniczył w wielu wystawach, między innymi w Krakowie, gdzie miał kilka wystaw indywidualnych, w Warszawie, we Lwowie, Łodzi, Poznaniu i w Lublinie.
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 44 | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 3500.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |