Dziewczynka z ptaszkiem, około 1918 - 1927
(1882 Oświęcim - 1932 Paryż) |
olej, płótno |
41,2 x 30 cm |
sygnowany po lewej stronie u dołu: Tadé Makowski |
„”Dziewczynka z ptaszkiem” należy do typowych studiów portretowych
dziewczynek. (...) W typie ujęcia najbliższa wydaje się (...) nie
publikowana dotąd „Dziewczynka z lalką” (własność MNW, nr MPW 2719); „ (
cytat z ekspertyzy)
Tadeusz Makowski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1903 - 1908, równocześnie kontynuując filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1908 roku wyjechał do Monachium, a potem do Paryża i tu osiadł na stałe. Około 1910 roku związał się z kręgiem malarzy kubistów i to wywarło zasadniczy wpływ na jego twórczość. W latach dwudziestych podróżował po Francji (Bretania, Owernia). Brał czynny udział w życiu paryskiej Polonii. Był prezesem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Uprawiał malarstwo, grafikę, rysunek. W latach 1923 - 1927 i w 1932 roku wystawiał z grupą malarzy, do której należeli Gromaire, Dubreuil, Pascin i Krohg. Stał się jednym z najsłynniejszych przedstawicieli środowiska polskich malarzy działających w Paryżu. Zwłaszcza zapisał się na stałe w historii sztuki swymi scenkami, w których biorą udział dzieci ukazane w lirycznym świecie prostych form. |
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 42 | 130000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 130000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |