(1869 Wysocko - 1941 Lwów) |
olej, płyta |
46,5 x 67 cm |
nie sygnowany;
na odwrocie napis ołówkiem pośrodku: Szanownej pani Marii w dowód wdzięczności / I. Trusz Lwów 1931 |
Iwan Trusz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W czasie studiów odbywał podróże do Wiednia i Monachium, gdzie naukę pobierał w szkole A. Ažbego Po studiach również bardzo dużo podróżował, był we Włoszech, w Egipcie, w Palestynie, na Krymie. Na stałe związał się z lwowskim środowiskiem artystycznym. Przede wszystkim malował pejzaże z Ukrainy, także stworzył wiele krajobrazów w czasie swoich podróży zagranicznych. Poza tym podejmował się malowania portretów oraz scen rodzajowych z życia Hucułów. W poszukiwaniu motywów krajobrazowych udawał się na Huculszczyznę, na Krym lub w okolice Kijowa. Swoje prace często wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Krakowie, we Lwowie i w Kijowie. Uprawiał również ilustratorstwo oraz krytykę artystyczną. |
Cena uzyskana Hammer price |
XX Aukcja | 2004-05-04 00:00:00 | 40 | 4000.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) | 4200.00 PLN (0,00USD, 0,00EUR) |