Jan KARMAŃSKI ,Pejzaż, 1947 , olej, płótno, 40,5 x 50 cm

Pejzaż, 1947

(1887 Warszawa - 1958 Puławy)

olej, płótno
40,5 x 50 cm
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: I Karmański 1947

Jan Karmański studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych od roku 1904 u F. Ruszczyca i K. Krzyżanowskiego. W 1913 roku wyjechał do Paryża. Jego wcześniejsza twórczość jest mało znana. Dopiero uchwycone zostały przez krytykę jego pejzaże z Dolnego Kazimierza z lat trzydziestych. Czasami również podejmował temat martwych natur i portretów. Początkowo w swoich pejzażach dokonywał pewnej syntezy upraszczającej formę, w końcu lat trzydziestych rozjaśnił paletę barw, a jego podstawowym nośnikiem artystycznego wyrazu stał się kolor. Ta zmiana w jego warsztacie malarskim została odnotowana jako skutek wpływu sztuki Cezanne`a. Malarz przeżył okupację w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i tu nadal tworzył po wojnie. Wystawiał głównie w Kazimierzu, czasami swoje prace wysyłał na wystawy do Warszawy.

Lot number
Cena wywoławcza
Cena uzyskana
XX Aukcja2004-05-04 00:00:0024
4000.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)
0.00 PLN
(0,00USD, 0,00EUR)